Eastern Road Race League
The next ERRL event is the
Home
News
About
Racing
Forum
Whitehorn
Links

ERRL Results 2015

Finsbury Park CC Road Race

Sun 11th Oct
Band 3
promoted by Finsbury Park CC

Name Club
Pts
Team
1
Tim Allen A Club Not Registered in ERRL
2
James Moore A Club Not Registered in ERRL
3
Michael Burke A Club Not Registered in ERRL
4
Bartosz Kawka Finchley Racing Team
17
15
5
Dale Johnston VC Norwich
14
12
6
Freddy Pett Strada-Sport
12
10
7
Charlie Bratt St Ives CC
10
8
8
Anthony Jarrett Finsbury Park CC
8
6
9
James Ambrose-Parish A Club Not Registered in ERRL
10
Harley Matthews Strada-Sport
6
5
11
Richard Pizzey Finsbury Park CC
5
4
12
George Olive Finchley Racing Team
4
3
13
Gregory Smith Finsbury Park CC
3
2
14
Mark Tickner A Club Not Registered in ERRL
15
Joshua Outram A Club Not Registered in ERRL

Maldon & District Road Race

Sun 4th Oct
Band 4
promoted by Maldon & District CC

Name Club
Pts
Team
1
Stephen Fuller Cambridge CC
15
15
2
Trevor Ormes Velo Schils - Interbike RT
12
12
3
Jason Riffle Cambridge CC
10
10
4
Gavin Carter Stowmarket & District CC
8
8
5
Charlie Wright VC Norwich
6
6
6
Freddie Philips A Club Not Registered in ERRL
7
Jali Packer Strada-Sport
4
5
8
Jason Fitchew A Club Not Registered in ERRL
9
Gregory Smith Finsbury Park CC
2
4
10
Neal Hughes Fast Test Racing Team
1
3

Maldon & District Road Race

Sun 4th Oct
Band 2
promoted by Maldon & District CC

Name Club
Pts
Team
1
Lewis Atkins A Club Not Registered in ERRL
2
George Wood A Club Not Registered in ERRL
3
Felix Barker A Club Not Registered in ERRL
4
Robert Moore A Club Not Registered in ERRL
5
Lloyd Chapman A Club Not Registered in ERRL
6
Luke Ryan A Club Not Registered in ERRL
7
Alexandar Richardson Rapha Cycling Club
27
15
8
Barnabas Purbrook A Club Not Registered in ERRL
9
Michael Smith A Club Not Registered in ERRL
10
Michael Auger Iceni Velo
17
12
11
Stanley Kennett A Club Not Registered in ERRL
12
Matthew Webster A Club Not Registered in ERRL
13
Andy Lyons A Club Not Registered in ERRL
14
Morris Bacon Strada-Sport
9
10
15
Joel Natale A Club Not Registered in ERRL
16
Thomas Power Strada-Sport
6
8
17
Tom Fitzpatrick Diss & District CC
5
6
18
Nick Corbett A Club Not Registered in ERRL
19
Simon Alexander A Club Not Registered in ERRL
20
Thomas Bowering A Club Not Registered in ERRL

Last Chance Points Grabber

Sun 27th Sep
Band 3
promoted by Hertfordshire Wheelers

Name Club
Pts
Team
1
Colin Bailey North Road CC
30
15
2
Charles Pearson Cambridge CC
25
12
3
Paul Fielding St Ives CC
21
10
4
Steven Nevin Finchley Racing Team
17
8
5
Thomas Power Strada-Sport
14
6
6
Lubomir Belak St Ives CC
12
5
7
Jason Riffle Cambridge CC
10
4
8
John Peters CC Luton
8
3
9
Mark Tickner A Club Not Registered in ERRL
10
William Smith Cycle Club Ashwell (CCA)
6
2
11
David Daniels Hertfordshire Wheelers
5
1
12
Stephen Nunn Finchley Racing Team
4
13
Jali Packer Strada-Sport
3
14
Bjorn Krylander Cambridge CC
2
15
Tom Trimble Cycle Club Ashwell (CCA)
1

Eagle Ray Eden Memorial Road Race 2015

Sun 20th Sep
Band 4
promoted by Eagle RC

Name Club
Pts
Team
1
Steven Griffiths Pro Cycle Hire UK Racing Team
15
15
2
Gavin Carter Stowmarket & District CC
12
12
3
Charlie Wright VC Norwich
10
10
4
Thomas Medley A Club Not Registered in ERRL
5
Mark Tickner A Club Not Registered in ERRL
6
Anthony Jarrett Finsbury Park CC
5
8
7
Gregory Smith Finsbury Park CC
4
6
8
Tom Walsh Maldon & District CC
3
5
9
Alex Cohen Finsbury Park CC
2
4
10
Peter Blencowe Cambridge CC
1
3

Shaftesbury CC Road Race

Sun 13th Sep
Band 3
promoted by Shaftesbury CC

Name Club
Pts
Team
1
George Fox A Club Not Registered in ERRL
2
William Smith Cycle Club Ashwell (CCA)
25
3
Freddy Pett Strada-Sport
21
4
Paul Miller Maldon & District CC
17
5
Dale Johnston VC Norwich
14
6
Jeremy Perks Chelmer CC
12
7
Steven Griffiths Pro Cycle Hire UK Racing Team
10
8
Rory Havis St Ives CC
8
9
Gareth Turner A Club Not Registered in ERRL
10
Robert Ormond Fast Test Racing Team
6
11
Mark Barningham A Club Not Registered in ERRL
12
Paul Saunders Glendene CC
4
13
James Jenkins Southend Wheelers
3
14
Tom Yiangou A Club Not Registered in ERRL
15
Frank Rawlins North Road CC
1

Easterley Falling Leaves Road Race

Sun 6th Sep
Band 4
promoted by Easterley RC

Name Club
Pts
Team
1
Nathan Howard Finchley Racing Team
15
15
2
Paul Miller Maldon & District CC
12
12
3
Steven Griffiths Pro Cycle Hire UK Racing Team
10
10
4
Andres Jaramillo A Club Not Registered in ERRL
5
Pierce McGrenaghan North Road CC
6
8
6
Douglas Allen Velo Schils - Interbike RT
5
6
7
Barron Mendlessohn Cycle Club Ashwell (CCA)
4
5
8
Spencer Stratford Hertfordshire Wheelers
3
4
9
Matthew Garfield Peterborough Cycling Club
2
3
10
Gregory Smith Finsbury Park CC
1
2

Jef Schils Memorial Road Race 2015

Sun 6th Sep
Band 2
promoted by Velo Schils - Interbike RT

Name Club
Pts
Team
1
George Wood A Club Not Registered in ERRL
2
Lloyd Chapman A Club Not Registered in ERRL
3
Rory Townsend A Club Not Registered in ERRL
4
David Bates A Club Not Registered in ERRL
5
Tom Fitzpatrick Diss & District CC
35
15
6
David Clarke A Club Not Registered in ERRL
7
Joseph Clark A Club Not Registered in ERRL
8
Lawrence Carpenter A Club Not Registered in ERRL
9
Owen Lake A Club Not Registered in ERRL
10
Luke Ryan A Club Not Registered in ERRL
11
Chris McNamara A Club Not Registered in ERRL
12
Alex Paton A Club Not Registered in ERRL
13
Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT
11
12
14
Robert Moore A Club Not Registered in ERRL
15
Adam Capes Finchley Racing Team
7
10
16
Wouter Sybrandy A Club Not Registered in ERRL
17
Alastair Hepworth A Club Not Registered in ERRL
18
Cameron Woolsey A Club Not Registered in ERRL
19
Kieran Brady A Club Not Registered in ERRL
20
William Bjergfelt A Club Not Registered in ERRL

The Pro Cycle Hire Essex Classic

Sun 30th Aug
Band 2
promoted by Pro Cycle Hire UK Racing Team

Name Club
Pts
Team
1
Rhys Howells A Club Not Registered in ERRL
2
Kieran Brady A Club Not Registered in ERRL
3
George Wood A Club Not Registered in ERRL
4
Luke Ryan A Club Not Registered in ERRL
5
Simon Alexander A Club Not Registered in ERRL
6
Oliver Maxwell A Club Not Registered in ERRL
7
Mark Baines A Club Not Registered in ERRL
8
James Jobber A Club Not Registered in ERRL
9
Joshua Lawless A Club Not Registered in ERRL
10
Dominic Schils A Club Not Registered in ERRL
11
James Fox CC Luton
15
15
12
Lloyd Chapman A Club Not Registered in ERRL
13
Morris Bacon Strada-Sport
11
12
14
James Lambton A Club Not Registered in ERRL
15
Charles Pearson Cambridge CC
7
10
16
Mark Barningham A Club Not Registered in ERRL
17
Gunther Zechmann London Phoenix CC
5
8
18
Martin Ford A Club Not Registered in ERRL
19
Jack Burgin St Ives CC
2
6
20
Andrew Holmes VC Revolution
1
5

PeterboroughCC/Alston Country Homes Road Races

Sun 23rd Aug
Band 2
promoted by Peterborough Cycling Club

Name Club
Pts
Team
1
Daniel Patten A Club Not Registered in ERRL
2
Lloyd Chapman A Club Not Registered in ERRL
3
Adam Capes Finchley Racing Team
45
15
4
Michael Thompson A Club Not Registered in ERRL
5
Ashley Cox CC Luton
35
12
6
Joshua Lawless A Club Not Registered in ERRL
7
Tom Neale A Club Not Registered in ERRL
8
Richard Wood Arbis-Colbert Cycles RT
23
10
9
Douglas Coleman CC Luton
20
8
10
Michael Cripps A Club Not Registered in ERRL
11
Matthew Exley A Club Not Registered in ERRL
12
Malcolm Smith St Ives CC
13
6
13
James Local A Club Not Registered in ERRL
14
Joe Evans A Club Not Registered in ERRL
15
Dominic Jelfs A Club Not Registered in ERRL
16
Oliver Maxwell A Club Not Registered in ERRL
17
Simon Alexander A Club Not Registered in ERRL
18
Alastair Hepworth A Club Not Registered in ERRL
19
Joseph Clark A Club Not Registered in ERRL
20
Luc Hall A Club Not Registered in ERRL

CC Sudbury Road Race

Sun 23rd Aug
Band 4
promoted by CC Sudbury

Name Club
Pts
Team
1
Jason Riffle Cambridge CC
15
15
2
Edmund Fowles Cycling Club Hackney
12
12
3
Justin Homewood VC Revolution
10
10
4
Andy Digby Welwyn Wheelers CC
8
8
5
Steve Dunn Welwyn Wheelers CC
6
6
6
Elliot Fullerton VC Norwich
5
5
7
Paul Miller Maldon & District CC
4
4
8
Joseph Halloran Cambridge CC
3
3
9
Jeremy Perks Chelmer CC
2
2
10
Jali Packer Strada-Sport
1
1

Hopton Road Race

Sun 16th Aug
Band 3
promoted by Diss & District CC

Name Club
Pts
Team
1
Craig Nicholls Glendene CC
30
15
2
Chris Jackson Strada-Sport
25
12
3
Matthew Webster A Club Not Registered in ERRL
4
Dale Johnston VC Norwich
17
10
5
Robert Ormond Fast Test Racing Team
14
8
6
James Jobber A Club Not Registered in ERRL
7
Oliver Edwards VC Revolution
10
6
8
Jack Burgin St Ives CC
8
5
9
Chris Cassell Rapha Cycling Club
7
4
10
Harley Matthews Strada-Sport
6
3
11
James Sale Pro Cycle Hire UK Racing Team
5
2
12
Jason Burrill Peterborough Cycling Club
4
1
13
Joshua Andrews Fast Test Racing Team
3
14
Jack Hardwicke Strada-Sport
2
15
Jeremy Perks Chelmer CC
1

Neil Gardner Memorial Road Race - CC Luton

Sun 9th Aug
Band 2
promoted by CC Luton

Name Club
Pts
Team
1
Matthew Clarke A Club Not Registered in ERRL
2
William Goulbourne A Club Not Registered in ERRL
3
Malcolm Smith St Ives CC
45
15
4
Douglas Coleman CC Luton
40
12
5
Martin Ford A Club Not Registered in ERRL
6
Andy Lyons A Club Not Registered in ERRL
7
Jack Waller A Club Not Registered in ERRL
8
Jacob Hennessy A Club Not Registered in ERRL
9
Tom Hargreaves A Club Not Registered in ERRL
10
Ollie Taylor A Club Not Registered in ERRL
11
Kieran Brady A Club Not Registered in ERRL
12
Edward Watkins A Club Not Registered in ERRL
13
Christopher Dredge A Club Not Registered in ERRL
14
Alexander Simmons A Club Not Registered in ERRL
15
Gray Turnock Finsbury Park CC
7
10
16
Chris Snook A Club Not Registered in ERRL
17
Philip Lenney A Club Not Registered in ERRL
18
Joe Natale A Club Not Registered in ERRL
19
Anthony Morris Cycle Club Ashwell (CCA)
2
8
20
Rudie Marais A Club Not Registered in ERRL

Rapha Cycling Club Road Race

Sun 9th Aug
Band 3
promoted by Rapha Cycling Club

Name Club
Pts
Team
1
James Rix Glendene CC
30
15
2
William Smith Cycle Club Ashwell (CCA)
25
12
3
Alistair Gurney CC London
21
10
4
Ricky Feather A Club Not Registered in ERRL
5
Peter Kirwan Cambridge CC
14
8
6
Barry Hughes Rapha Cycling Club
12
6
7
Oliver Jones Ipswich Bicycle Club
10
5
8
Steven Guymer Rapha Cycling Club
8
4
9
Oliver W Bates A Club Not Registered in ERRL
10
Jason Riffle Cambridge CC
6
3
11
Michael Burke A Club Not Registered in ERRL
12
Steven Griffiths Pro Cycle Hire UK Racing Team
4
2
13
Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team
3
1
14
Daniel Young Glendene CC
2
15
Cai Davies Welwyn Wheelers CC
1

Mid Suffolk Road Race

Sun 9th Aug
Band 4
promoted by Stowmarket & District CC

Name Club
Pts
Team
1
Lewis Pendle Iceni Velo
15
15
2
Joe Skipper Strada-Sport
12
12
3
Robert Ormond Fast Test Racing Team
10
10
4
Joshua Aiken Stowmarket & District CC
8
8
5
Ben Locke Maldon & District CC
6
6
6
Gavin Carter Stowmarket & District CC
5
5
7
Mark Richards A Club Not Registered in ERRL
8
Simon Hance Ipswich Bicycle Club
3
4
9
Neal Hughes Fast Test Racing Team
2
3
10
Joshua Andrews Fast Test Racing Team
1
2

StradaSport Summer Road Race

Sun 2nd Aug
Band 4
promoted by Strada-Sport

Name Club
Pts
Team
1
Andrew Holmes VC Revolution
15
15
2
Elliot Fullerton VC Norwich
12
12
3
Tim Guy Iceni Velo
10
10
4
Lee Desborough St Ives CC
8
8
5
Oliver Edwards VC Revolution
6
6
6
Gavin Carter Stowmarket & District CC
5
5
7
James Browne VC Norwich
4
4
8
Joshua Aiken Stowmarket & District CC
3
3
9
Mark Richards A Club Not Registered in ERRL
10
Lewis Pendle Iceni Velo
1
2

Circuit of the Fens Support Race

Sun 26th Jul
Band 3
promoted by St Ives CC

Name Club
Pts
Team
1
Rory Havis St Ives CC
30
15
2
Jacob Hennessy A Club Not Registered in ERRL
3
James Moore A Club Not Registered in ERRL
4
Patrick Graf Cambridge CC
17
12
5
Cameron Woolsey A Club Not Registered in ERRL
6
Matthew Garfield Peterborough Cycling Club
12
10
7
Ed Porteus A Club Not Registered in ERRL
8
Matthew Carter Velo Schils - Interbike RT
8
8
9
Ollie Taylor A Club Not Registered in ERRL
10
George Fox A Club Not Registered in ERRL
11
Ross Simmons A Club Not Registered in ERRL
12
Freddy Pett Strada-Sport
4
6
13
Elliot Harrison A Club Not Registered in ERRL
14
Jeremy Perks Chelmer CC
2
5
15
Matthew Senter A Club Not Registered in ERRL

The Kenneth Lush Memorial Road Race

Sun 19th Jul
Band 2
promoted by North Road CC

Name Club
Pts
Team
1
Lewis Atkins A Club Not Registered in ERRL
2
Douglas Coleman CC Luton
52
15
3
Toby Parnell Cambridge CC
45
12
4
Simon Holt A Club Not Registered in ERRL
5
Robert Moore A Club Not Registered in ERRL
6
Jacob Hennessy A Club Not Registered in ERRL
7
Mike Jackson CC Luton
27
10
8
Mike Wragg Arbis-Colbert Cycles RT
23
8
9
Robert McCarthy A Club Not Registered in ERRL
10
Lloyd Chapman A Club Not Registered in ERRL
11
Ashley Cox CC Luton
15
6
12
Jack Burgin St Ives CC
13
5
13
Richard Wood Arbis-Colbert Cycles RT
11
4
14
Rory Havis St Ives CC
9
3
15
Cameron Woolsey A Club Not Registered in ERRL
16
Matthew Webster A Club Not Registered in ERRL
17
Edward Watkins A Club Not Registered in ERRL
18
Michael Cripps A Club Not Registered in ERRL
19
Jason Keirman St Ives CC
2
2
20
Anthony Morris Cycle Club Ashwell (CCA)
1
1

Arbis - Colbert Cycles Summer Road Race

Sat 11th Jul
Band 3
promoted by Arbis-Colbert Cycles RT

Name Club
Pts
Team
1
Jacob Hennessy A Club Not Registered in ERRL
2
Clem Berrill Cycling Club Hackney
25
15
3
Patrick Graf Cambridge CC
21
12
4
Malcolm Dixon A Club Not Registered in ERRL
5
James Jobber A Club Not Registered in ERRL
6
David Billings A Club Not Registered in ERRL
7
Gavin Francis A Club Not Registered in ERRL
8
Colin Bailey North Road CC
8
10
9
Jack Burgin St Ives CC
7
8
10
Bartosz Kawka Finchley Racing Team
6
6
11
Henry Farrell A Club Not Registered in ERRL
12
Freddy Pett Strada-Sport
4
5
13
Edmund Fowles Cycling Club Hackney
3
4
14
Matthew Garfield Peterborough Cycling Club
2
3
15
Tristan Grigalis CC London
1
2

Lea Valley Road Race 2015

Sun 28th Jun
Band 4
promoted by Lea Valley CC

Name Club
Pts
Team
1
Andrew Holmes VC Revolution
15
15
2
Steven Griffiths Pro Cycle Hire UK Racing Team
12
12
3
Jeremy Perks Chelmer CC
10
10
4
Ben Locke Maldon & District CC
8
8
5
Gavin Carter Stowmarket & District CC
6
6
6
Paul Miller Maldon & District CC
5
5
7
Richard Farrow West Suffolk Wheelers
4
4
8
Charlie Wright VC Norwich
3
3
9
Mark Howard Pro Cycle Hire UK Racing Team
2
2
10
Lewis Pendle Iceni Velo
1
1

Velo Club Norwich Road Race

Sat 27th Jun
Band 3
promoted by VC Norwich

Name Club
Pts
Team
1
Grant Martin Ipswich Bicycle Club
30
15
2
Kendal Noctor A Club Not Registered in ERRL
3
James Rix Glendene CC
21
12
4
Michael Auger Iceni Velo
17
10
5
Morris Bacon Strada-Sport
14
8
6
Chris Guy Iceni Velo
12
6
7
Matthew Webster A Club Not Registered in ERRL
8
Ian Perry Colchester Rovers CC
8
5
9
Anthony Moye A Club Not Registered in ERRL
10
Patrick Graf Cambridge CC
6
4
11
Freddy Pett Strada-Sport
5
3
12
Tim Gill A Club Not Registered in ERRL
13
Luke Morgan A Club Not Registered in ERRL
14
Martin Barkes Ipswich Bicycle Club
2
2
15
Gavin Carter Stowmarket & District CC
1
1

Redbridge CC Summer Solstice

Sun 21st Jun
Band 3
promoted by Redbridge CC

Name Club
Pts
Team
1
Ashton St. Hill A Club Not Registered in ERRL
2
Benjamin Knowles London Phoenix CC
25
15
3
Joseph Bowers London Phoenix CC
21
12
4
Jeremy Perks Chelmer CC
17
10
5
Patrick Graf Cambridge CC
14
8
6
Craig Nicholls Glendene CC
12
6
7
Sam Redding A Club Not Registered in ERRL
8
Colin Bailey North Road CC
8
5
9
Harley Matthews Strada-Sport
7
4
10
Jonathan Pool Chelmer CC
6
3
11
Gareth Turner A Club Not Registered in ERRL
12
Andrew Holmes VC Revolution
4
2
13
Thomas Beasley East London Vélo
3
1
14
Charles Kennedy-Scott Cycling Club Hackney
2
15
Tom Yiangou A Club Not Registered in ERRL

Glendene CC Summer Classic 2015

Sun 14th Jun
Band 2
promoted by Glendene CC

Name Club
Pts
Team
1
Rhys Howells A Club Not Registered in ERRL
2
Tom Neale A Club Not Registered in ERRL
3
William Goulbourne A Club Not Registered in ERRL
4
George Wood A Club Not Registered in ERRL
5
Robert Moore A Club Not Registered in ERRL
6
Kieran Brady A Club Not Registered in ERRL
7
Lawrence Carpenter A Club Not Registered in ERRL
8
Douglas Coleman CC Luton
23
9
Lloyd Chapman A Club Not Registered in ERRL
10
Owen Lake A Club Not Registered in ERRL
11
Simon Alexander A Club Not Registered in ERRL
12
Ashley Cox CC Luton
13
13
Roy Chamberlain A Club Not Registered in ERRL
14
Craig Nicholls Glendene CC
9
15
Malcolm Smith St Ives CC
7
16
Tom Fitzpatrick Diss & District CC
6
17
Chris Spence A Club Not Registered in ERRL
18
Jamie Caldwell A Club Not Registered in ERRL
19
Dale Johnston VC Norwich
2
20
Jake Hales A Club Not Registered in ERRL

Abberton Road Race

Sun 7th Jun
Band 3
promoted by Colchester Rovers CC

Name Club
Pts
Team
1
Paul Londers Arbis-Colbert Cycles RT
30
2
Tom Fitzpatrick Diss & District CC
25
3
Cameron Woolsey Spirit Bikes Racing Team
21
4
Toby Parnell Cambridge CC
17
5
Neil Murphy Cycle Club Ashwell (CCA)
14
6
Bjorn Krylander Cambridge CC
12
7
James Fox CC Luton
10
8
George Olive Finchley Racing Team
8
9
Freddy Pett Strada-Sport
7
10
Jack Steven East London Vélo
6
11
Jonathan Pool Chelmer CC
5
12
Charles Kennedy-Scott Cycling Club Hackney
4
13
Jack Burgin St Ives CC
3
14
Grant Martin Ipswich Bicycle Club
2
15
Joshua Aiken Stowmarket & District CC
1

CC London Spring Road Race

Sun 31st May
Band 4
promoted by CC London

Name Club
Pts
Team
1
Jack Hardwicke Ipswich Bicycle Club
15
15
2
Nigel Field Cycling Club Hackney
12
12
3
Chris Cassell Rapha Cycling Club
10
10
4
Matt Bridges Strada-Sport
8
8
5
Ben Smith Welwyn Wheelers CC
6
6
6
Joe Peake CC London
5
5
7
Tristan Grigalis CC London
4
4
8
Denny Cooper Cycling Club Hackney
3
3
9
Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT
2
2
10
Graeme Garner Easterley RC
1
1

North Road CC Circuit Races

Mon 25th May
Band 5
promoted by North Road CC

Name Club
Pts
Team
1
James Jenkins Southend Wheelers
10
15
2
Joshua Andrews Fast Test Racing Team
8
12
3
Stanley Kennett A Club Not Registered in ERRL
4
Jali Packer Strada-Sport
6
10
5
Nigel Field Cycling Club Hackney
5
8
6
Chris Cassell Rapha Cycling Club
4
6
7
Sean Warner A Club Not Registered in ERRL
8
Tim Mabon A Club Not Registered in ERRL
9
Denny Cooper Cycling Club Hackney
1
5
10
David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA)
1
4

North Road CC Circuit Races (Inc ERRL Crit Champs)

Mon 25th May
Band 3
promoted by North Road CC

Name Club
Pts
Team
1
Simon Alexander A Club Not Registered in ERRL
2
Joshua Green A Club Not Registered in ERRL
3
Anthony Moye A Club Not Registered in ERRL
4
Cameron Austin A Club Not Registered in ERRL
5
Lloyd Chapman A Club Not Registered in ERRL
6
Jack Donaldson A Club Not Registered in ERRL
7
James Lowden A Club Not Registered in ERRL
8
Ryan Visser A Club Not Registered in ERRL
9
Stephen Adams A Club Not Registered in ERRL
10
Gavin Ryan A Club Not Registered in ERRL
11
Jack Steven East London Vélo
5
15
12
Rhys Clegg A Club Not Registered in ERRL
13
James Rix Glendene CC
3
12
14
Stanley Kennett A Club Not Registered in ERRL
15
Jerzy Kuzminski A Club Not Registered in ERRL

Hatfield Puncheur

Sun 24th May
Band 3
promoted by East London Vélo

Name Club
Pts
Team
1
Craig Nicholls Glendene CC
30
15
2
Joseph Bowers London Phoenix CC
25
12
3
Kendal Noctor Rapha Cycling Club
21
10
4
Peter Hitt A Club Not Registered in ERRL
5
Thomas Beasley East London Vélo
14
8
6
Matthew Carter Velo Schils - Interbike RT
12
6
7
James Fox CC Luton
10
5
8
Benjamin Knowles London Phoenix CC
8
4
9
Andrew Syme A Club Not Registered in ERRL
10
Morris Bacon Strada-Sport
6
3
11
Adam Norris Pro Cycle Hire UK Racing Team
5
2
12
Sam Redding A Club Not Registered in ERRL
13
Grant Martin Ipswich Bicycle Club
3
1
14
Freddy Pett Strada-Sport
2
15
Paul Fielding St Ives CC
1

CC Ashwell Primavera Road Race

Sun 17th May
Band 4
promoted by Cycle Club Ashwell (CCA)

Name Club
Pts
Team
1
Douglas Bradshaw Cambridge CC
15
15
2
Joshua Roberts A Club Not Registered in ERRL
3
Tristan Grigalis CC London
10
12
4
Matt Bridges Strada-Sport
8
10
5
James Jenkins Southend Wheelers
6
8
6
Joshua Voulters Rapha Cycling Club
5
6
7
Simon Johnson London Phoenix CC
4
5
8
Simon Cannings A Club Not Registered in ERRL
9
Andrew Bean Strada-Sport
2
4
10
Richard Stanton Arbis-Colbert Cycles RT
1
3

Southend Wheelers Andrews Trophy

Sun 10th May
Band 2
promoted by Southend Wheelers

Name Club
Pts
Team
1
Jake Hales A Club Not Registered in ERRL
2
Gunther Zechmann London Phoenix CC
52
15
3
Stuart Travis-Beames A Club Not Registered in ERRL
4
Wayne Crombie East London Vélo
40
12
5
Chris Jackson Strada-Sport
35
10
6
Malcolm Smith St Ives CC
31
8
7
Tom Fitzpatrick Diss & District CC
27
6
8
Andy Lyons A Club Not Registered in ERRL
9
Michael Butler A Club Not Registered in ERRL
10
David Hewett A Club Not Registered in ERRL
11
Daniel Halksworth A Club Not Registered in ERRL
12
Cameron Woolsey A Club Not Registered in ERRL
13
Jack Waller A Club Not Registered in ERRL
14
Douglas Coleman CC Luton
9
5
15
Gray Turnock Finsbury Park CC
7
4
16
Wojciech Szlachta A Club Not Registered in ERRL
17
Joe Clarke Fenland Clarion CC
5
3
18
Mike Jackson CC Luton
3
2
19
Morris Bacon Strada-Sport
2
1
20
Craig Nicholls Glendene CC
1

Ixworth Cycle Races

Mon 4th May
Band 4
promoted by West Suffolk Wheelers

Name Club
Pts
Team
1
Grant Martin Ipswich Bicycle Club
15
15
2
Alex Anderson A Club Not Registered in ERRL
3
Jason Kierman St Ives CC
10
12
4
Frank Longstaff A Club Not Registered in ERRL
5
Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team
6
10
6
Cai Davies Welwyn Wheelers CC
5
8
7
Matthew Garfield Peterborough Cycling Club
4
6
8
Charlie Bratt St Ives CC
3
5
9
Tristan Grigalis CC London
2
4
10
Jack Hardwicke Ipswich Bicycle Club
1
3

Duff Morgan/Iceni Velo Road Race

Sun 3rd May
Band 4
promoted by Iceni Velo

Name Club
Pts
Team
1
Thomas Power Strada-Sport
15
15
2
Tristan Grigalis CC London
12
12
3
Morris Bacon Strada-Sport
10
10
4
Jali Packer Strada-Sport
8
8
5
Ben Locke Maldon & District CC
6
6
6
Joshua Aiken Stowmarket & District CC
5
5
7
Elliot Fullerton VC Norwich
4
4
8
Ben Keeley A Club Not Registered in ERRL
9
Martin Barkes Ipswich Bicycle Club
2
3
10
Peter Blenkinsop Fast Test Racing Team
1
2

Essex Roads Spring Road Race

Sun 26th Apr
Band 4
promoted by Essex Roads CC

Name Club
Pts
Team
1
Thomas Power Strada-Sport
15
15
2
Christopher Thomas East London Vélo
12
12
3
Dimitri Demishev Cycling Club Hackney
10
10
4
Steven Griffiths Pro Cycle Hire UK Racing Team
8
8
5
Andrew Bean Strada-Sport
6
6
6
Simon Johnson London Phoenix CC
5
5
7
Jack Hardwicke Ipswich Bicycle Club
4
4
8
Joshua Aiken Stowmarket & District CC
3
3
9
James Jenkins Southend Wheelers
2
2
10
Graeme Garner Easterley RC
1
1

Fleche Welwyn 2015

Sun 12th Apr
Band 4
promoted by Welwyn Wheelers CC

Name Club
Pts
Team
1
Thomas Power Strada-Sport
15
15
2
Paul Fielding St Ives CC
12
12
3
David Watson A Club Not Registered in ERRL
4
Richard Edwards CC Luton
8
10
5
Morris Bacon Strada-Sport
6
8
6
Darren Farr CC Luton
5
6
7
George Olive Finchley Racing Team
4
5
8
Matthew Butt Cycling Club Hackney
3
4
9
Chris Cassell Rapha Cycling Club
2
3
10
Robert Fletcher Arbis-Colbert Cycles RT
1
2

Chelmer Road Race

Sun 5th Apr
Band 3
promoted by Chelmer CC

Name Club
Pts
Team
1
Peter Hitt A Club Not Registered in ERRL
2
Edward Watkiss A Club Not Registered in ERRL
3
Jason Kierman St Ives CC
21
15
4
Chris Jackson Strada-Sport
17
12
5
Patrick Graf Cambridge CC
14
10
6
Alex Anderson A Club Not Registered in ERRL
7
Charles Kennedy-Scott Cycling Club Hackney
10
8
8
Neil Murphy Cycle Club Ashwell (CCA)
8
6
9
Craig Nicholls Glendene CC
7
5
10
Oliver Edwards VC Revolution
6
4
11
David Bamford East London Vélo
5
3
12
Max Sahota St Ives CC
4
2
13
Jack Steven East London Vélo
3
1
14
Ben Steadman Colchester Rovers CC
2
15
Andrew Holmes VC Revolution
1

Paul Simon Homes Road Race

Sun 29th Mar
Band 3
promoted by Finchley Racing Team

Name Club
Pts
Team
1
Kendal Noctor Rapha Cycling Club
30
15
2
Sam Redding A Club Not Registered in ERRL
3
Morris Bacon Strada-Sport
21
12
4
James Jobber A Club Not Registered in ERRL
5
Patrick Graf Cambridge CC
14
10
6
Nick Spencer-Vellacott CC London
12
8
7
Charles Kennedy-Scott Cycling Club Hackney
10
6
8
Jason Kierman St Ives CC
8
5
9
Alexander Luxford A Club Not Registered in ERRL
10
Jack Hardwicke Ipswich Bicycle Club
6
4
11
William Smith Cycle Club Ashwell (CCA)
5
3
12
Neil Phillips A Club Not Registered in ERRL
13
Danny Bellion A Club Not Registered in ERRL
14
Peter Kirwan Cambridge CC
2
2
15
Matthew Carter Velo Schils - Interbike RT
1
1

Ipswich BC Spring Scramble 2015

Sun 22nd Mar
Band 4
promoted by Ipswich Bicycle Club

Name Club
Pts
Team
1
Jack Hardwicke Ipswich Bicycle Club
15
15
2
Morris Bacon Strada-Sport
12
12
3
Grant Martin Ipswich Bicycle Club
10
10
4
James Browne VC Norwich
8
8
5
Chris Guy Iceni Velo
6
6
6
Martin Barkes Ipswich Bicycle Club
5
5
7
Amir Eshtehardi Finsbury Park CC
4
4
8
Jeremy Perks Chelmer CC
3
3
9
Trevor Ormes Velo Schils - Interbike RT
2
2
10
Ben Steadman Colchester Rovers CC
1
1

Fenland Clarion Spring Road Race 2015

Sun 15th Mar
Band 2
promoted by Fenland Clarion CC

Name Club
Pts
Team
1
Edmund Bradbury A Club Not Registered in ERRL
2
Thomas Bustard A Club Not Registered in ERRL
3
Simon Alexander A Club Not Registered in ERRL
4
Tom Fitzpatrick Diss & District CC
40
15
5
Martin Ruepp Strada-Sport
35
12
6
Lloyd Chapman A Club Not Registered in ERRL
7
Wayne Crombie East London Vélo
27
10
8
Paul Londers Arbis-Colbert Cycles RT
23
8
9
Nathan Edmondson A Club Not Registered in ERRL
10
Owen Lake A Club Not Registered in ERRL
11
Kieran Brady A Club Not Registered in ERRL
12
Henry Farrell A Club Not Registered in ERRL
13
Malcolm Smith St Ives CC
11
6
14
James Gelsthorpe Peterborough Cycling Club
9
5
15
Bjorn Krylander Cambridge CC
7
4
16
Mike Smith Colchester Rovers CC
6
3
17
Thomas Beasley East London Vélo
5
2
18
John Heaton-Armstrong A Club Not Registered in ERRL
19
Joe Clarke Fenland Clarion CC
2
1
20
Frank Rawlins North Road CC
1

Ike Saul Memorial Road Race

Sun 8th Mar
Band 3
promoted by Cambridge CC

Name Club
Pts
Team
1
Tom Fitzpatrick Diss & District CC
30
15
2
Paul McGrath North Road CC
25
12
3
Patrick Graf Cambridge CC
21
10
4
Martin Ruepp Strada-Sport
17
8
5
Jobe Usher North Road CC
14
6
6
James Gelsthorpe Peterborough Cycling Club
12
5
7
Jason Kierman St Ives CC
10
4
8
Tom Trimble Cycle Club Ashwell (CCA)
8
3
9
Cameron Woolsey Spirit Bikes Racing Team
10
William Smith Cycle Club Ashwell (CCA)
6
2
11
Jason Burrill Peterborough Cycling Club
5
1
12
Andrew Holmes VC Revolution
4
13
Christopher Palfreman Arbis-Colbert Cycles RT
3
14
James Fox CC Luton
2
15
Charles Pearson Cambridge CC
1

Crest Spring Road Race

Sun 1st Mar
Band 3
promoted by Crest Cycling Club

Name Club
Pts
Team
1
Mike Jackson CC Luton
30
15
2
Chris Jackson Strada-Sport
25
12
3
Vince Divine Finchley Racing Team
21
10
4
Patrick Graf Cambridge CC
17
8
5
Bjorn Krylander Cambridge CC
14
6
6
Christopher Palfreman Arbis-Colbert Cycles RT
12
5
7
Jason Burrill Peterborough Cycling Club
10
4
8
Tom Trimble Cycle Club Ashwell (CCA)
8
3
9
Martin Ruepp Strada-Sport
7
2
10
Sean Dines CC Luton
6
1
11
Mike Smith Colchester Rovers CC
5
12
Andrew Holmes VC Revolution
4
13
Matthew Carter Velo Schils - Interbike RT
3
14
Paul Fielding St Ives CC
2
15
Jason Kierman St Ives CC
1

results  |  club standings   |  rider standings   |  calendar   |  archive  
top of page
home  |  news  |  about  |  racing   |  forum  |  whitehorn  |  links  |  rss
top of page